Teedeehitus 2021: väljakutsed ning trendid

Teedeehitus

2020 oli Eesti teedeehituses rekordaasta, kui valmis lugematul hulgal projekte ning rekonstrueeriti või ehitati juurde tuhandeid kilomeetreid riigiteid. Suuremad mitmeaastased projektid jätkusid ka 2021. aastal. Nende hulgas näiteks Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa km 68–85 Võõbu–Mäo teelõik, mis peaks valmima 2022. aastaks ning Tallinna–Narva km 9–10,4 Väo liiklussõlm (2021. aasta lõpuks).

Märkimisväärsematest töödest kuulutas Transpordiamet 2021. aasta alguses välja ka hanke kauaoodatud Tartu läänepoolse ümbersõidu II ehitamiseks, mille tööd algasid 2021. aasta maikuus (lõppaeg 2023).

Teetööde maht kasvab aasta-aastalt. Kui 2020. aastal oli riigi teedevõrgu arendamise eelarveks kokku 215 miljonit eurot riigi ja eraraha, on 2021. aastal selleks ette nähtud juba üle 250 miljoni euro. Lisanduvad lugematud teetööd ja uute asumite ehitused Tallinnas, Tartus ning muudes Eesti linnades.

Teetööde logistiline väljakutse

Teedeehitusega on seotud lihtsureliku jaoks hoomamatu hulk erinevaid ettevõtteid ning parnereid, kes kõik on oma ala tippspetsialistid. Loendamatud erineva suuruse ja asukohaga teetööd on ettevõtetele paras logistiline väljakutse. Need kõik nõuavad suures koguses ja väga erinevate ehitusmaterjalide hästiajastatud tarneid.

Sealjuures on iga objekti vajadused erinevad sõltuvalt töö iseloomust, tee aluspinnasest, liiklusintensiivsusest ja isegi eelnevalt kasutatud materjalidest. Tulemuseks on tuhandeid, kui mitte sadu tuhandeid koormaid killustikku, betooni, kruusa, tsementi jmt, mis tuleb täpselt õigel ajal viia täpselt õigesse kohta.

Ehitusmaterjalide vedu on keerulisem paljudest “traditsioonilistest” transpordiliikidest. Iga veos tuleb täpselt mõõta ning tolmuvabalt katta või pakendada. Veose täpsed andmed peavad kajastuma ka paberimajanduses, ehk vähemalt kolmel identsel veoselehtede koopial. Mida keerulisem on veos, seda kergemini kipuvad sinna vead sisse tulema. Samuti on materjali vaja täpsesse asukohta ning täpseks ajaks — tegemist pole kaubaga, mida lihtsalt riiulisse laduda.

E-veoseleht muudab teedeehituses materjaliveo lihtsamaks

Waybilleri e-veoseleht on tark lahendus, millega teedeehituse materjalivedu lihtsamaks ning organiseeritumaks muuta. Esiteks vähendab see igapäevast käsitööd paberite täitmisel. Teiseks annab see kõigile osapooltele võimaluse veose asukohta reaalajas jälgida ning materjali saabumisega veelgi täpsemalt arvestada.

1EY4pjsSPiPAiFOA6gdUb7A

Waybiller teeb ehitusmaterjalide veo päriselt paberivabaks. Veoselehe saab nutirakenduses luua vaid mõne klikiga ning süsteemist saab kiirelt alla laadida täieliku aruandluse. Raamatupidamistarkvaraga integreerides pole käsitsi infosisestust enam üldse vaja — kõik andmed jõuavad automaatselt õigesse kohta.

Teedeehituses on eriti kasulik reaalajas veoseinfo. Nii saavad veose vastuvõtja ja töötajad juba arvestada, kus materjal parajasti asub ning järgmine laadung kohale jõuab. Kokkuvõttes aitab see kõigi osapoolte tööd lihtsamalt, efektiivsemalt ning vähemate sekeldustega korraldada.

Waybilleri e-veoselehte kasutavad juba sellised oma ala tipud nagu Eesti Killustik, Nordecon, TREV-2, Verston ja KMG. 2021. aastal kasutavad nad oma materjaliveo organiseerimisel just Waybilleri lahendust.

Kui soovite ka enda ettevõttes elektroonilised veoselehed kasutusele võtta, siis võtke julgelt Waybilleri meeskonnaga ühendust e-mailil waybiller@waybiller.com või telefonil +372 5397 0000 (Kert Kaspar).