Kuidas sujus viljavedu aastal 2021?

Viljavedu 2021

Kuigi saagikoristus veel käib, siis võtsime hetke, et maha istuda Põllumeeste ühistu KEVILI juhataja Hannes Pritsi ja logistik Toomas Tensinguga, et omavahel rääkida veidi selle aasta käekäigust ning uue hooaja plaanidest.

Kuidas möödus viljavedu sellel aastal?

Laias laastus sai kokku korjatud ligi 200 000 tonni vilja. Selle aasta saak on küll pisut väiksem kui eelmise aasta oma, aga mitte märkimisväärselt. Põhjuseks liialt kuum suvi. Siiski, hooaeg veel käib – vedusid on palju ning lõplikuid numbreid on veel vara kokku lüüa. Oodata on aga selle saagikorje peale ligi 10 000 digitaliseeritud veoselehte. Kindlasti on mingi hulk veoselehti ka veel paberkandjal, kuid lõviosa Eesti põllumajandussektori veoselehtedest käivad tänasel päeval läbi Waybilleri rakenduse.

Põhjuseid veoselehtede digitaliseerimiseks on hulgi. Esimeses järgus on välja toodud kindlasti inimlike eksimuste faktori eemaldamine. Jääb vaid kindlustunne, et lubatud kogusega koorem on kindlalt liikumas punktist A punkti B. Kuid siiski on neid, kes on pigem kõhkleval seisukohal, et uut rakendust proovida. Millest see tuleb? Kindlasti on küsimus harjumises. Talupidanikke on palju ja eeldus, et kõigil neist on valmisolek tahvelarvuti või nutitelefoniga rakenduses toimingud ära teha, ei pea paika. Kui aga tehniline pool kõrvale jätta, on üldine mulje hea.

Mida saaks Waybiller ära teha, et saagikoristus sujuvamalt läheks?

Talupidajate jaoks on tähtis koorma jälgimine. Kuna saagikoristuse protsess on kiire, siis kõigel ei ole võimalik korraga silma peal hoida. Siinkohal tuleb appi justnimelt Waybilleri e-veoselehtede rakendus. Üheks positiivseks näiteks tuuakse välja võimalust helistada juhile. Kontakti loomine on üks võimalikke viise jälgida veose liikumist. Lisaks on see võimalik ka rakenduse kaudu. Ülevaade reaalajas toimuvast on paljude klientide jaoks suureks mugavuseks mida ikka ja jälle välja tuuakse.

KEVILI - viljavõtt

Kuigi Waybiller on automatiseerinud oma kasutajate jaoks päris palju asju, on meie eesmärk teha toode klientide jaoks võimalikult personaalseks. See tähendab, et asju, mida lihtsamaks ja kasutajasõbralikumaks teha, on veel. Näiteks toob KEVILI numbrituvastussüsteemi. Eesmärk seisneks selles, et koormat peale ja maha laadides oleks terminalis olemas süsteem, mis loeb maha auto numbrimärgi ning selle peale oleks koheselt olemas info vedaja, auto ning koorma kohta. Kasutades automatiseeritud kaalumist, oleks ka see informatsioon automaatselt süsteemi sisestatud ning autojuhi ülesanne piirduks lihtsalt koorma ühest punktist teise vedamisega. Eksimisruumi jällegi vähem ning kõigil kindlam tunne, et õige kogus õigesse autosse saaks. KEVILI lisab, et ettevalmistused selle uuenduse testimiseks on Rõngu ja Roodevälja viljaterminalides juba ka käimas. Uueks hooajaks loodetakse süsteem välja töötada nii, et e-veoselehtede kasutamine oleks põllumajanduses normiks.

Millised on sammud järgmise aasta suunas?

Valdav enamus põllumeestest on e-veoselehtede kasutamisega rahul, kuna vedajad saavad kiiresti anda info edasi ning lisaks on võimalus jälgida koorma kvaliteeti. Peaasi on, et info liiguks, muud hirmu ei ole. Hooaeg on seni olnud kiire ja ei saa öelda, et e-veoselehtede kasutamisega muidu oleks esinenud probleeme. 

Lisaks on üldine lootus, et automaatse süsteemi saabudes ei saa põhimõttelist vastuseisu e-veoselehtede suhtes olla. Eestis on üldine kaadripuudus – kui on vaja juht sõitma panna, siis ei saa lähtuda sellest, kas on nuppudega telefon või mitte. Numbrituvastussüsteemiga suureneks e-veoselehtede arv ning süsteemi kasutamine muutuks üleüldiselt kõigi jaoks mugavamaks. Waybiller on aga selle poole hetkel teel ning loodetavasti saame uuendustest kirjutada juba õige pea.

Kui soovid teada, kuidas saaksid oma ettevõttes e-saatelehti kasutama hakata, siis kirjuta meile aadressil waybiller@waybiller.com või helista numbril +372 699 1636 (Kreete).